Read Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu by Stefan Zweig Free Online


Ebook Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu by Stefan Zweig read! Book Title: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 580 KB
v The author of the book: Stefan Zweig
Edition: iş Bankası Kültür Yayınları
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu:

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920'li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun "gönderen"inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: "Sana, beni asla tanımamış olan sana". Kadın büyük tutkusunu hep bir "bilinmeyen" olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde "taraflar" değil, sadece tek bir "taraf" vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda "mutlak aşk" kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!


Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu read onlineRead information about the author

Ebook Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu read Online! Stefan Zweig was one of the world's most famous writers during the 1920s and 1930s, especially in the U.S., South America and Europe. He produced novels, plays, biographies and journalist pieces. Among his most famous works are Beware of Pity, Letter from an Unknown Woman and Mary, Queen of Scotland and the Isles. He and his second wife committed suicide in 1942.

Zweig studied in Austria, France, and Germany before settling in Salzburg in 1913. In 1934, driven into exile by the Nazis, he emigrated to England and then, in 1940, to Brazil by way of New York. Finding only growing loneliness and disillusionment in their new surroundings, he and his second wife committed suicide.

Zweig's interest in psychology and the teachings of Sigmund Freud led to his most characteristic work, the subtle portrayal of character. Zweig's essays include studies of Honoré de Balzac, Charles Dickens, and Fyodor Dostoyevsky (Drei Meister, 1920; Three Masters) and of Friedrich Hlderlin, Heinrich von Kleist, and Friedrich Nietzsche (Der Kampf mit dem Dmon, 1925; Master Builders). He achieved popularity with Sternstunden der Menschheit (1928; The Tide of Fortune), five historical portraits in miniature. He wrote full-scale, intuitive rather than objective, biographies of the French statesman Joseph Fouché (1929), Mary Stuart (1935), and others. His stories include those in Verwirrung der Gefhle (1925; Conflicts). He also wrote a psychological novel, Ungeduld des Herzens (1938; Beware of Pity), and translated works of Charles Baudelaire, Paul Verlaine, and mile Verhaeren.

Most recently, his works provided inspiration for the 2014 film 'The Grand Budapest Hotel'.


Reviews of the Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu read onlineAdd a comment to Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Read EBOOK Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu by Stefan Zweig Online free

Download PDF: bilinmeyen-bir-kadnn-mektubu.pdf Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu PDF