Read 2. Abdülhamid Han by Ziya Nur Aksun Free Online


Ebook 2. Abdülhamid Han by Ziya Nur Aksun read! Book Title: 2. Abdülhamid Han
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 9.34 MB
v The author of the book: Ziya Nur Aksun
Edition: Ötüken Neşriyat
Date of issue: 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books 2. Abdülhamid Han:

D’İSRAELI: “Abdülhamid ne sefîh, ne müstebid, ne mutaassıp, ne de müfsid bir adam değil, âdil ve memleketini seven bir hükümdardı.”
HUNTINGTON: “Bosfor’da oturan ihtiyar tilki, dünya çapında bir siyasî” idi.
İNGİLİZ SEFÎRİ O’CONNOR: “Avrupa’da barışı koruyan adamdır.”
LAMOUCHE: “Hodbin olmakla beraber zekî, kurnaz ve gâyet çalışkan”dı.
JOAN HASLIP: “O asla câni ve zâlim değildi; târih bir gün onun, dâima milletinin saâdeti için çalıştığını yazacaktır.”
İNGİLİZ SEFÎRİ LAYARD: “Çok sevimli, iyi niyetli, doğru sözlü, nâzik ve insanî duygularla mücehhez, tebaasının hayrı için elinden gelen her şeyi zevkle yapmaya hazır bir kimse olarak görünüyordu.”
FRANSIZ ELÇİSİ BOMPARD: “Sultan Abdülhamid Han, kendisiyle oynanılır bir padişah değildir. Zamanında Avrupa’da onun kadar dış siyasete aşina bir diplomat yoktu…
Büyük feraset sahibi bir diplomat olduğundan, politika işlerini tehlikeli yerlerden geçmeyerek idare ederdi.”
LORD FICHER: “Üç sene süren Akdeniz Filosu amiralliğim esnasında iki şahsiyete tesadüf etmiştim: Sultan II. Abdülhamid ve Papa XIII. Leon… Şahsen II. Abdülhamid’e karşı derin bir hürmetim vardır. Hâlbuki bizim sefîrimiz, benim görüşüme katılmıyordu. Bu gibi işleri kavranmış olanlar, Abdülhamid’in bütün Avrupa’nın en usta ve hızlı düşünen diplomatlarından olduğuna hükmetmekte gecikmez.”
Bu kitap onun 34 yıla yaklaşan hükümdarlığının tenkitli tarihidir.


2. Abdülhamid Han read onlineRead information about the author

Ebook 2. Abdülhamid Han read Online! Ziya Nur Aksun (d. 29 Mayıs 1930, Konya - ö. 6 Eylül 2010, İstanbul), Türk tarihçi, hukukçu, matbaacı, yayıncı.

Eserlerinden çok sohbetleriyle tanınmış; Osmanlı ve İslam tarihi hakkında bilgisi ile birçok kişiyi etkilemiş bir tarihçidir. Kimi kaynaklarda "Bilge tarihçi" olarak anılır.

29 Mayıs 1930 tarihinde Konya'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimi aynı şehirde yaptı. Liseyi birincilikle bitirdiği için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ne imtihansız kabul edildi . Ertesi yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde geçti. Ankara’daki öğrencilik yıllarında Said-i Nursi ile tanıştı, eserlerini okudu ve yaydı. Daha sonra tüm ilgisini Osmanlı tarihine yöneltti. Hukuk öğrenimini 1955 yılında tamamladı. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra Konya Barosuna kaydoldu.

1956'dan itibaren yaşamını İstanbul’da sürdüren Yusuf Ziya Aksun, üniversite ders kitapları basan bir matbaa kurarak iş hayatına başladı. 1960’lar ve 1970’lerin başında devrin muhafazakâr entelektüellerinin toplanma mekanı olan Beyazıt’taki Marmara Kıraathanesi’nde ülkenin yakın tarihine ilişkin konuşmaları ile tanındı. Ülkücü hareket mimarlarından Dündar Taşer ve Erol Güngör ile sohbetlerini derleyerek 1974 yılında “Z.N” rumuzu ve “Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi” adıyla yayımladı. Aynı yıl, II. Meşrutiyet dönemi felsefecisi Filibeli Ahmed Hilmi’nin “İslam Tarihi” adlı eserini sadeleştirdi; geniş bir biyografi ile birlikte yayımladı. Bu iki eseri dışında Diriliş dergisinde Z.N. rumuzuyla makaleler yazdı.

1965-1976 yılları arasında Osmanlı Tarihi üzerine bir eser üzerine çalıştı. Ancak bu eseri bitiremedi. 1976 yılında felç geçiererek konuşma ve yazma yeteneğini yitirdi. Sol eliyle resim yaparak duygu ve düşüncelerini paylaşmaya başladı. Genellikle cami, medrese gibi dini yapıları resmeden yağlıboya tablolar yaptı.[4] Bakımını, 34 yıl boyunca gazeteci kardeşi Belma Aysun üstlendi.

Yarım kalan "Osmanlı Tarihi" adlı eseri 1995 yılında dört cilt halinde yayımlandı. “Gayri Resmi Tarihimiz” adlı eseri 1997’de basıldı. Güzel sanatlara yeteneği, şiir ve müziğe hayranlğıyla da tanınan Aysun, 2001 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Türk tarihi üzerine çalışmalarıyla üstün hizmet dalında Yılın Kültür Adamı seçildi.

Tarihçi, 6 Eylül 2010’da İstanbul’da hayatını kaybetti. Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Reviews of the 2. Abdülhamid Han
2. Abdülhamid Han read onlineAdd a comment to 2. Abdülhamid Han
Read EBOOK 2. Abdülhamid Han by Ziya Nur Aksun Online free

Download PDF: 2-abdlhamid-han.pdf 2. Abdülhamid Han PDF