Read Domov by Toni Morrison Free Online


Ebook Domov by Toni Morrison read! Book Title: Domov
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 7.85 MB
v The author of the book: Toni Morrison
Edition: Odeon
Date of issue: September 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books Domov:

Píše se rok 1953, zrovna skončila Korejská válka a Frank Money se vrací domů, do malého městečka ve státe Georgia. Prožil různé válečné hrůzy, jeho zranění nejsou jen fyzická. Vrací se do země a doby, kdy reálná práva černochů byla spíše papírová než skutečná. Svůj domov zprvu nepoznává, za tu dobu se hodně změnilo. Stejně tak je otřesen svou vlastní netečností, pokud jde o mladší sestru, kterou zneužíval lékař v soukromé nemocnici. Posléze se Frank rozpomíná na své dětství, na svůj domov, na svou rodinu, a začíná v sobě nacházet odvahu k činům, na které dříve neměl ani pomyšlení.


Domov read onlineRead information about the author

Ebook Domov read Online! Toni Morrison (born Chloe Anthony Wofford), is an American author, editor, and professor who won the 1993 Nobel Prize in Literature for being an author "who in novels characterized by visionary force and poetic import, gives life to an essential aspect of American reality."

Her novels are known for their epic themes, vivid dialogue, and richly detailed African American characters; among the best known are her novels The Bluest Eye , Song of Solomon , and Beloved , which won the Pulitzer Prize for Fiction in 1988. In 2001 she was named one of "The 30 Most Powerful Women in America" by Ladies' Home Journal.
Reviews of the Domov
Domov read onlineAdd a comment to Domov
Read EBOOK Domov by Toni Morrison Online free

Download PDF: domov.pdf Domov PDF