Read Perelandra: Venüs'e Yolculuk by C.S. Lewis Free Online


Ebook Perelandra: Venüs'e Yolculuk by C.S. Lewis read! Book Title: Perelandra: Venüs'e Yolculuk
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 622 KB
v The author of the book: C.S. Lewis
Edition: Kabalcı Yayınevi
Date of issue: January 2006
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books Perelandra: Venüs'e Yolculuk:

Öykümüzün kahramanı Cambridgeli akademisyen Dr. Watson’ın kutsal görevi, bu kez halkının Perelandra dediği Venüs gezegeninde, cennete benzeyen eşsiz bir dünyada gerçekleşiyor. Ne kadar korkunç olursa olsun, orada eski düşmanı Dr. Weston’la karşılaşmak ve onun çok daha şeytani planlarını engellemek zorundadır. Artık delirmiş durumdaki Dr. Weston’ın bedeni kötülüğün güçleri tarafından ele geçirilmiştir; ama kahramanımız insanüstü bir gayret sarf ederek Perelandra’nın masumiyetini korumalı ve doğurulmak istenen kötülüğü, tüm yaratılmışların geleceğini savunmak adına durdurmalıdır. Aslında bu onun henüz bilmediği yazgısıdır.

Ağaç o dünyada dikildi, ama meyve bu dünyada olgunlaştı. Karanlık Dünyada kan ve hayatın karışımının fışkırdığı çeşme, burada yalnızca hayat verir. İlk şelaleleri geçtik, bundan sonra ırmak derinlere akıp denize yönelmekte. Burası Onun, fethedenlere vaat ettiği Sabah Yıldızı, burası dünyaların merkezi. Bu vakte kadar her şey bekliyordu. Ama artık borular çaldı ve ordu harekete geçti. Şükürler olsun Ona!...

Elveda ey Dost ve Kurtarıcı, elveda. Her üçümüz de zamanın boyutları içinden geçene dek elveda. Maleldil’e her zaman bizi anlat, tıpkı bizim seni anlatacağımız gibi. Nuru, sevgisi ve gücü daima seninle olsun.


Perelandra: Venüs'e Yolculuk read onlineRead information about the author

Ebook Perelandra: Venüs'e Yolculuk read Online! Librarian Note: There is more than one author in the Goodreads database with this name.


CLIVE STAPLES LEWIS (1898–1963) was one of the intellectual giants of the twentieth century and arguably one of the most influential writers of his day. He was a Fellow and Tutor in English Literature at Oxford University until 1954. He was unanimously elected to the Chair of Medieval and Renaissance Literature at Cambridge University, a position he held until his retirement. He wrote more than thirty books, allowing him to reach a vast audience, and his works continue to attract thousands of new readers every year. His most distinguished and popular accomplishments include Mere Christianity, Out of the Silent Planet, The Great Divorce, The Screwtape Letters, and the universally acknowledged classics The Chronicles of Narnia. To date, the Narnia books have sold over 100 million copies and been transformed into three major motion pictures.

Lewis was married to poet Joy Davidman.


Reviews of the Perelandra: Venüs'e Yolculuk
Perelandra: Venüs'e Yolculuk read onlineAdd a comment to Perelandra: Venüs'e Yolculuk
Read EBOOK Perelandra: Venüs'e Yolculuk by C.S. Lewis Online free

Download PDF: perelandra-vense-yolculuk.pdf Perelandra: Venüs'e Yolculuk PDF