Read Velký třesk by Simon Singh Free Online


Ebook Velký třesk by Simon Singh read! Book Title: Velký třesk
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 415 KB
v The author of the book: Simon Singh
Edition: Argo & Dokořán
Date of issue: 2007
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books Velký třesk:

Albert Einstein kdysi řekl: „Nejnepochopitelnější na vesmíru je to, že se dá pochopit.“ A spolu s ním Simon Singh věří, že na porozumění fyzikální podstatě vesmíru nemusí být člověk génius, jako byl Einstein, ale že jí může rozumět každý. Jeho kniha nevysvětluje jen základy teorie velkého třesku, ale dozvíme se hodně i o tom, proč jí současní kosmologové věří. A navíc se můžeme dočíst mnoho barvitých příběhů o vzniku, vývoji a dozrávání této teorie a jejích tvůrců i odpůrců. Kniha hýří kosmickými idejemi i historickými ohlédnutími, ale navíc je i neobyčejně zábavná. (Anotace nakladatelství)


Velký třesk read onlineRead information about the author

Ebook Velký třesk read Online! Simon Lehna Singh, MBE (born 1 January 1964) is a British author who has specialised in writing about mathematical and scientific topics in an accessible manner. He is the maiden winner of the Lilavati Award.

His written works include Fermat's Last Theorem (in the United States titled Fermat's Enigma: The Epic Quest to Solve the World's Greatest Mathematical Problem), The Code Book (about cryptography and its history), Big Bang (about the Big Bang theory and the origins of the universe) and Trick or Treatment? Alternative Medicine on Trial (about complementary and alternative medicine).

He has also produced documentaries and works for television to accompany his books, is a trustee of NESTA, the National Museum of Science and Industry and co-founded the Undergraduate Ambassadors Scheme.


Reviews of the Velký třesk
Velký třesk read onlineAdd a comment to Velký třesk
Read EBOOK Velký třesk by Simon Singh Online free

Download PDF: velk-tesk.pdf Velký třesk PDF