Read Aşık Hayalet by Jonathan Carroll Free Online


Ebook Aşık Hayalet by Jonathan Carroll read! Book Title: Aşık Hayalet
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 846 KB
v The author of the book: Jonathan Carroll
Edition: İthaki Yayınları
Date of issue: 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data

Read full description of the books Aşık Hayalet:

Âşık Hayalet'in aydınlık ve olağanüstü yaratıcılıktaki dünyasına hoşgeldiniz.

Bir adam karda yere düşer, kafasını kaldırım kenarına çarpar ve ölür. Ancak bu işte bir gariplik vardır: Adam aslında ölmemiştir. Ruhunu öteki dünyaya götürmesi için gönderilen hayalet şaşkına döner ve ne yapacağını bilemez. Patronlarından konuyla ilgili açıklama beklerken, hayalet, adamın kız arkadaşına âşık olur ve tabii ki işler karışır. Üstüne üstlük, adam da ölmesi 'gerektiği' halde ölmediğini keşfeder. Böylece, insanlar tarihlerinde ilk defa kaderlerini tanrıların elinden almaya karar vermiş olur. Bu harika bir değişimdir, ama bedeli vardır.

Âşık Hayalet kendi kaderlerimizin efendisi olduğumuzu keşfettiğimizde bize neler olacağını konu ediyor. Artık ne bir mazeretimiz ne de suçlanacak dış kuvvetler ya da tanrılar vardır... sorumluluk tamamen bize aittir.

Jonathan Carroll'ın seksi, esrarengiz, bağımlılık yapan romanlarını yeni okuyacak olanlara imreniyorum. İçlerinde müthiş numaralar barındıran bu romanlar nefis bir ziyafet gibi." Michael Dirda, The Washington Post

Jonathan Carroll, Jim Carrey kadar komik olmadığı zamanlar Hitchcock kadar korkutucudur. Stephen King


Aşık Hayalet read onlineRead information about the author

Ebook Aşık Hayalet read Online! Jonathan Carroll (b. 1949) is an award-winning American author of modern fantasy and slipstream novels. His debut book, The Land of Laughs (1980), tells the story of a children’s author whose imagination has left the printed page and begun to influence reality. The book introduced several hallmarks of Carroll’s writing, including talking animals and worlds that straddle the thin line between reality and the surreal, a technique that has seen him compared to South American magical realists.

Outside the Dog Museum (1991) was named the best novel of the year by the British Fantasy Society, and has proven to be one of Carroll’s most popular works. Since then he has written the Crane’s View trilogy, Glass Soup (2005) and, most recently, The Ghost in Love (2008). His short stories have been collected in The Panic Hand (1995) and The Woman Who Married a Cloud (2012). He continues to live and write in Vienna.Reviews of the Aşık Hayalet
Aşık Hayalet read onlineAdd a comment to Aşık Hayalet
Read EBOOK Aşık Hayalet by Jonathan Carroll Online free

Download PDF: ak-hayalet.pdf Aşık Hayalet PDF